Elektromagnetyczny włącznik rozrusznika

Tagi: , ,

Elektromagnetyczny włącznik rozrusznika jest to prosty przekaźnik zapewniający prawidłowe sprzęganie rozrusznika z kołem zamachowym silnika spalinowego bez względu na sposób wciskania pedału lub przycisku włączającego rozrusznik. Ponadto przekaźnik taki pozwala na skrócenie do minimum długości odgałęzienia doprowadzającego prad o dużym natężeniu do uzwojeń rozrusznika, pozostawiając pełną swobodę w wyborze miejsca osadzenia przycisku włączającego rozrusznik, ponieważ zadania takiego przycisku sprowadzają sie do okresowego zamykania obwodu zasilającego przekaźnik prądem o niewielkim natężeniu. Wskutek wciśnięcia przycisku włączającego rozrusznik rozpoczyna się zasilanie elektromagnesu włącznika prądem o niewielkim natężeniu, przepływającym jednocześnie przez uzwojenie wzbudzenia rozrusznika. Powoduje to powolne obracanie się wirnika, przy czym jednocześnie elektromagnes włącznika zmuszając swój rdzeń do poosiowego przesuwania się za pośrednictwem dźwigni włączającej zazębia napędzające kółko zębate z wieńcem zębatym koła zamachowego. Dopiero po zupełnym zazębieniu się kółka z wieńcem zębatym rdzeń elektromagnesu przesuwa się do skrajnego położenia roboczego i zwiera styki zamykajace obwód zasilania uzwojeń rozrusznika prądem o pelnym natężeniu roboczym.
Hamulec rozrusznika, przeważnie jedno- lub wielotarczowy, działa podobnie jak zwykły cierny mechanizm hamulcowy. Zadanie takiego hamulca polega na szybkim zmniejszaniu prędkości obrotowej wirnika po wyzębieniu się napędzającego kółka zębatego z wierica zębatego kola zamachowego. Zastosowanie hamulca, spotykanego tylko w niektórych rozrusznikach o średniej lub dużej mocy, umożliwia szybkie ponawianie prób uruchamiania silnika, jeżeli pierwsze włączenie rozrusznika nie powoduje uruchomienia silnika.
Niekiedy rozrusznik zamiast w hamulec cierny zaopatruje sie w pomocnicze uzwojenie hamujące, które zapewnia szybkie zmniejszanie prędkości swobodnego obracania się wirnika (patrz niżej). [podobne: żuraw warsztatowy Warszawa, taśmy transportujące, żuraw warsztatowy ]
Dwustopniowy rozrusznik o przesuwnym kółku zębatym wyróżnia się uruchamianiem za pośrednictwem włącznika elektromagnetycznego o dwustopniowym działaniu oraz przekaźnika sterującego.
Wskutek wciśnięcia przycisku włącznika rozruchu zaczyna się zasilanie prądem elektromagnesu przekaźnika sterującego, którego rdzeń przesuwa się — rozwierając styki zamykające obwód odgałęzienia hamującego i zamykając obwód uzwojenia wciągającego włącznika elektromagnetycznego. Od tej chwili przez uzwojenie wciągające włącznika elektromagnetycznego oraz uzwojenie wzbudzenia rozrusznika płynie prąd o niewielkim natężeniu, czyli rdzeń elektromagnesu włącznika przemieszcza poosiowo wałek o śrubowym wielowypuście, a wiec dosuwa napędzające kółko zębate do koła zamachowego, aż do zazębienia sie kółka wieńcem zębatym.
[podobne: przegub rzeppa, tłumik szmerów ssania, nivette otomoto ]

Comments are closed

Powiązane tematy z artykułem: nivette otomoto przegub rzeppa tłumik szmerów ssania