Prowadzenie cieczy chłodzącej

Jak długo woda w obiegu chłodzącym jest chłodna (np. podczas rozruchu zimnego silnika lub pracy silnika w niskiej temperaturze otoczenia), tak długo termostat odcina odpływ wody z głowicy cylindrów do chłodnicy i kieruje wodę z głowicy wprost do pompy, z pominięciem chłodnicy. Zapewnia to szybkie nagrzanie sie cieczy chłodzącej a tym samym i silnika lub zapobiega przechłodzeniu pracującego już silnika.
Obieg termosyfonowy (samoczynny). Ciecz chłodząca krąży w układzie tylko wskutek różnic ciężaru właściwego. Ta sama (ciężarowo) ilość wody ma bowiem różną objętość w różnych temperaturach.
Powyżej 3000 HZ intensywność dźwięku powinna się wyraźnie zmniejszać. Intensywność dźwięku każdej z harmonicznych o częstotliwościach 3000. . .4000 HZ powinna być mniejsza niż 90 dB, o częstotliwościach 4000, , HZ mniejsza niż 75 dB, a o częstotliwościach powyżej 5000 HZ mniejsza niż 60 d B. Różnica intensywności dźwięku Sąsiednich dwóch harmonicznych mniejszych od 3000 HZ nie powinna przewyższać 15 dB. Sygnał drogowy. Głośność dźwięku powinna byt maksymalna w osi działania sygnału ; w odległości 2 sygnału powinna wynosić 120 fonów, Natężenie wywołanego dźwięku, w zakresie 24... Gdy chodzi o silnik użytkowany w klimacie umiarkowanym, chłodzenie pośrednie oleju jest korzystniejsze niż bezpośrednie. Po rozruchu silnika ciecz chłodząca nagrzewa się bowiem znacznie szybciej niż olej i w okresie tym chłodnica oleju działa jako nagrzewnica oleju. Zapewnia to szybkie doprowadzenie silnika do stanu równowagi cieplnej, a więc i szybkie stworzenie prawidłowych warunków smarowania części silnika. Natomiast w klimacie gorącym, podczas pracy silnika temperatura cieczy chłodzącej z reguły przekracza 90 oc. Wówczas pośrednie chłodzenie oleju jest niezbyt skuteczne, ze względu na zbyt małą różnicę ...Natężenie wywołanego dźwięku
Chłodnice oleju