Rodzaje filtrów powietrza

Tagi: , ,

Przeważnie filtry powietrza spotykane w osprzęcie silników samochodowych są zespołami złożonymi, zawierającymi wkłady oddzielające i pochłaniające. Wkład oddzielający spełnia zadania filtru wstępnego, a wkład pochłaniający — filtru dokładnego oczyszczania. Wstępne filtry powietrza wykonywane są z reguły jako odśrodkowe. Ze względu na konstrukcję, filtry powietrza o wkładach pochłaniających można podzielić na — filtry suche, mokre wychwytujące oraz mokre wypłukujące.
Suchy filtr powietrza pracuje bez udziału jakichkolwiek cieczy ułatwiających wychwytywanie zanieczyszczeń z powietrza. Wkłady filtrów suchych są wykonywane z filcu, flaneli lub innych tkanin albo ze specjalnego, porowatego papieru chłonnego. Wkłady takie są bardzo wrażliwe na zawilgocenie i powinny być chronione przed zwilżaniem jakimikolwiek cieczami, ponieważ powoduje to wzrost oporów przepływu powietrza przez filtr lub nawet wkład traci przepuszczalność.
Wkłady filcowe nie nadają się w przypadkach intensywnego pulsowania powietrza w rurach ssących lub kiedy obudowa filtru podlega silnym drganiom i wstrząsom. Wówczas bowiem cząstki drobnoziarnistego pyłu dość łatwo przenikają przez filc i przedostają Się do wnętrza Cylindrów. Typowy filtr z wkładem filcowym (np. MANN & HUMMEL) wymaga okresowego czyszczenia wkładu przez wytrzepanie lub wydmuchanie zatrzymanych w nim zanieczyszczeń sprężonym powietrzem. Jeżeli nie przywraca to wymaganej przepuszczalności wkładu, należy go wymienić na nowy. Najbardziej wydajne i najsprawniejsze są filtry z wkładami papierowymi o układzie gwiazdy. Wkład filtrujący z papieru chłonnego dzięki odpowiedniemu ułożeniu ma bardzo dużą czynną powierzchnie, przy niewielkich wymiarach zewnętrznych. Drgania i wstrząsy towarzyszące pracy silnika wpływają bardzo korzystnie na chłonność filtru, ponieważ pył osadzający sie na powierzchni papieru opada w dół i gromadzi się na dnie obudowy.
szmerów ssania (MANN HUNIMEL) kolejno są przedmuchiwane sprężonym powietrzem, doprowadzanym z urządzeniem oczyszczającym
Pył drobnoziarnisty utrzymuje się jednak w porowatościach papieru, wskutek czego wkład traci coraz bardziej przepuszczalność i po pewnym okresie eksploatacji trzeba wymienić go na nowy. Okres użytkowania wkładu papierowego mozna wielokrotnie przedłużyć przez przedmuchiwanie go sprężonym powietrzem w kierunku przeciwnym do kierunku przenikania powietrza zasysanego do Cylindrów silnika. Przykładowo — wkład filtru powietrza COOPER King ma papierowy wkład podzielony na osiem segmentów, które działa samoczynnie, z częstotliwością regulowaną w pewnym zakresie lub ustawioną przez wytwórnię. [hasła pokrewne: blinatumomab, mechanizm zwrotniczy, wynajem samochodow warszawa ]
[więcej w: www gratka samochody, wektor otomoto, pko poleasingowe ]

Comments are closed

Powiązane tematy z artykułem: pko poleasingowe wektor otomoto www gratka samochody