Typowe wkłady filtrujące

Tagi: , ,

Ostatnio rozpowszechniają się również bocznikowe filtry odśrodkowe oraz uniwersalne filtry MICRONIC, z papierowymi wkładami o bardzo dużych czynnych powierzchniach. Filtr taki spełnia jednocześnie zadania filtru głównego i bocznikowego, dzięki bardzo wysokiej dokładności działania. Najbardziej rozpowszechnione są obecnie główne filtry oleju wyposażone we wkłady szczelinowe oczyszczane przez przekręcanie. Wkład taki ma postać stosu złożonego z cienkich płytek lub bębna z nawinietym gęsto cienkim drutem. Podczas pracy silnika wkład szczelinowy jest oczyszczany przez przekręcanie stosu płytek filtrujących względem nieruchomych płytek odległościowych, przez nieruchomy grzebyk lub szczotkę, każdorazowo wskutek przekręcania wkładu. Olej prawie zawsze przesącza się z zewnątrz do wewnątrz stosu płytek lub bębna. Zwykle cienkie płytki filtrujące, ułożone na przemian z płytkami odległościowymi, nasadzone są na pionowy trzpień. Dzięki płytkom odległościowym o grubości 0,05. . .O,1 mm pomiedzy płytkami filtrującymi istnieją szczeliny, przez które przepływa olej. Na wkładzie osadzają sie zanieczyszczenia o wymiarach większych niż szerokość szczelin. W celu oczyszczenia wkład przekręca się za pomocą pokrętła, przeważnie połączonego cięglem z pedałem sprzęgła lub przyciskiem rozrusznika, albo rzadziej ręcznego.
Szczelinowy wkład z drutu wykonuje Się przez nawinięcie cienkiego drutu na bębnie zaopatrzonym z zewnątrz w gwint drobnozwojowy. Szerokość szczelin takiego wkładu wynosi zwykle mm. Podczas obracania wkład jest oczyszczany przez szczotkę drucianą. Każdy wkład szczelinowy lub siatkowy filtru oleju wymaga okresowego oczyszczania przez dokładne przemycie, przepłukanie i przedmuchanie sprężonym powietrzem.
Główne filtry oleju o wkładach siatkowych spotyka sie dość rzadko. Przeważnie tego rodzaju wkład filtrujący ma postać stosu płytek z siatki metalowej, usztywnionych pierścieniami.
Do samoczynnego oczyszczania wkładu filtrującego głównego filtru oleju wykorzystuje się niekiedy zasadę hydroforu (np. filtr SOFRANCE), Przewód oleju . [więcej w: bramy segmentowe łódź, aluminium 6082, Upadłość transgraniczna ]
poza filtrem prowadzi Wówczas do zbiornika, W którym znajduje się powietrze. Podczas pracy silnika olej tłoczony przez pompę oleju i przesączający się przez wkład filtrujący wypełnia częściowo również i zbiornik, sprężając zawarte w nim powietrze. Po zatrzymaniu silnika poduszka powietrza w zbiorniku rozpręża się, powodując chwilowo wsteczny przepływ oleju przez wkład filtrujący. Wskutek okresowej zmiany kierunku przepływu na przeciwny, olej zmywa zanieczyszczenia z powierzchni wkładu.
[przypisy: przegub tracta, japan motors bielsko, pko licytacje ]

Comments are closed

Powiązane tematy z artykułem: japan motors bielsko pko licytacje przegub tracta